مجید رستمی ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ 0 نظر

آیا با رکود بازار مسکن قیمت آپارتمان مسکونی کاهش یافته است؟

رکودبازار مسکن

در این مطلب نظرسنجی را که در اینستاگرام مشاورین املاک ویرا جهت بررسی نظرات فعالان بازار مسکن طرح کرده ایم بررسی و به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

+آیا با رکود بازار مسکن، قیمت ها کاهش می یابد؟

+چرا فعالان بازار مسکن معتقدند که با وجود رکود بازار، کانال قیمت مسکن تغییر نیافته است؟

+چرا در حالی که خریداران بازار مسکن در انتظار کاهش قیمت بوده و سرمایه گذاران به دلیل ثبات نسبی قیمت مسکن تمایلی برای ورود به بازار مسکن ندارند قیمت مسکن کاهش قابل توجهی نیافته است؟

+چرا با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت مسکن تغییر نیافته است؟

آیا با رکود بازار مسکن، قیمت ها کاهش می یابد؟

رکود بازار مسکن- 42 درصد گزینه خیر، قیمت ها کاهش نداشته، 41 درصد گزینه بله، بعضی از مالکین تخفیف جزئی می دهند و 17 درصد گزینه بله، قیمت کاهش قابل توجه داشته است را انتخاب نموده اند.در واقع 83 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی که اغلب از فعالین صنف املاک می باشند، معتقدند با وجود کاهش میزان فروش مسکن قیمت ها کاهش قابل توجهی نداشته و تعداد کمی از مالکین تخفیف حاضر به ارائه تخفیف جزئی هستند.

رکود بازار مسکن

چرا فعالان بازار مسکن معتقدند که با وجود رکود بازار، کانال قیمت مسکن تغییر نیافته است؟

ما برای اطلاع از قیمت خودرو، گوشی تلفن همراه، لوازم خانگی، ارز، طلا، و .. فعالین آن صنف و سایت های مرتبط مراجعه می کنیم، پس بسیار طبیعی است که جهت اطلاع از قیمت مسکن بهترین معیار مشاورین املاک باشند.

با وجود کاهش قابل توجه معاملات مسکن طی بهار 1402، کانال قیمت مسکن تغییر محسوسی نداشته و تنها برخی از فروشندگان(سازندگان) اقدام به عرضه تعداد کمی واحد مسکونی با تخفیف حداکثر 3 درصدی به بازار کرده اند.

هر چند دور از نظر نیست که با ادامه روند تورم بازار مسکن تعداد بیشتری از فروشندگان مسکن در تهران حاضر به پذیرش قیمت های پیشنهادی پایین تر گردند، اما تجربه بازار مسکن بازار افزایشی با روند سریع پس از رکود نسبی را قابل انتظار می نماید.

چرا در حالی که خریداران بازار مسکن در انتظار کاهش قیمت بوده و سرمایه گذاران به دلیل ثبات نسبی قیمت مسکن تمایلی برای ورود به بازار مسکن ندارند قیمت مسکن کاهش قابل توجهی نیافته است؟

شرایط امروز بازار مسکن، نتیجه عوامل کلان اقتصادی و سیاسی طی ده ها سال و تصمیمات، قوانین، برنامه ریزی های دولت ها و مجالس مختلف است.
میزان تورم عمومی، تعداد ساخت و ساز، میزان تقاضا، میزان عرضه، تسهیلات بانکی و سود آن، شرایط سایر بازارهای سرمایه و چشم انداز اقتصادی تنها برخی از عوامل موثری بر نرخ مسکن می باشد.
در مقابل تولید مسکن دولتی، کنترل نقدینگی و تحمیل رکود، برنامه ریزی جهت قیمت گذاری پلاک به پلاک مسکن(احتمالا نرخ گذاری دستوری)! و کاهش نرخ کمیسیون مشاورین املاک برخی از برنامه های دولت جهت کنترل و کاهش قیمت مسکن می باشد.


چرا با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت مسکن تغییر نیافته است؟

با توجه به عدم ارائه آمار معاملات مسکن توسط دولت در ماه های گذشته، تمامی اطلاعات بر اساس نظرات فعالان بازار مسکن، قیمت های اعلام شده توسط مالکین و تجربیات سال های گذشته بازار مسکن ارائه می گردد.
با مطالعه رخدادهای بازار مسکن در سال های گذشته هیچ ارتباط معنی داری میان کاهش نرخ ارز و قیمت مسکن وجود نداشته است.
در حالی که افزایش قیمت ارز یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت مسکن بوده اما کاهش قیمت ارز هر چند معمولا موجب رکود بازار مسکن گردیده، اما تاثیری در کانال قیمت مسکن نداشته است.
در همین ارتباط بخوانید:

پیام بگذارید